rusya-turkiye-turizm-durduRusya'dan Yine Kötü Haber

Rus tur operatörleri Türkiye'ye olan uçuşları durdurdu. Rus bürokratlardan her hangi bir yasak açıklanmasa da geçtiğimiz günlerde Türkiye tatil ve turlarının pandemi yönetiminde kötü etkisi olduğunu açıklamışlardı. 

Bunun üzerine Rus tur operatörleri Türkiye tatili satışlarını minimum düzeye indirdi. Operatörlerden gelen açıklama talebin azaldığı bu sebeple Türkiye turlarının da bununla aynı oranda düşüşe geçtiği şeklinde olsa da daha önce yapılan açıklamaların doğurduğu sonuçlar olarak değerlendiriliyor.


disneyland-fransa-turDisneyland'da Açılamıyor!

Disneyland'ın açılışı ertelendi. Koronavirüs salgını Fransa'da etkisini göstermeye devam ediyor. Daha önce yapılan açıklamalara göre Şubat 2021'de açılacağı açıklanmıştı. Salgının boyutunun güvenli ortamı oluşturmaması sebebiyle Nisan 2021 tarihinde açılmasına karar verildi. Nisan ayında açılacağı da meçhul olarak görülen Disneyland, Fransa turizm sektöründe lokomotif rol oynuyor. 

Açılış ile birlikte turizmde hareketlenmenin başlayacağı açıklandı. 

 


kayak mevsimi başladı mı?Yıldıztepe Kayak Merkezi Açıldı!

Günübirlik kayak yapmak isteyenlere ve acentalarımıza müjde! Ilgaz Yıldıztepe Kayak Merkezi günübirlik tur aracılığı ile gelen misafirleri kayak pistine kabul etmeye başladı. Bu haber en çok Ankara acentalarında sevinçle karşılandı. Ilgaz'ın başkente yakın olması sebebiyle geçtiğimiz yıllarda Ilgaz kayak turlarında yoğun dönemler yaşanmıştı. 2021 kış sezonunda ne kadar talep olacağını henüz hiç bir operatör ön göremiyor. Günümüze kadar kayak pistleri sadece bölgede konaklayan misafirlere sunulabiliyordu. Bu da günübirlik tur severleri tura katılmamaya yöneltti. Ilgaz Yıldıztepe'nin açılmasıyla yeniden bir hareket beklentisi başlasa da bu açılıştan halkın haberdar edilmesi gerektiğini unutmayalım.

Operatörümüz kayak turları organize ediyor incelemek için tık tık > Kayak turları


saglik-bakani-fahrettin-koca-asi-olduFahrettin Koca Aşı Oldu

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca aşı oldu. Koronavirüs aşısı gündemi ile toplanan Bilim Kurulu sonrasında Fahrettin Koca açıklamalarda bulundu. ''Herkesin mutlaka aşı olması gerektiğinin altını çiziyorum.'' diyen Koca aşının kimlere hangi sırayla yapılacağı hususunda detaylı bilgiler verdi. Eski hayatımıza dönmek için aşının mutlaka yapılması gerektiğini bildiren Koca, CoronaVac aşısını Türkiye'de ilk kendisine yaptırdı. Geçtiğimiz aylarda tünelin ucundaki ışık göründü diyen Sağlık Bakanı Koca, bu ışığa artık daha yakın olduğumuzu belirtti.

Bu haber turizm sektöründe mutlulukla, umutla karşılandı. Hızla vatandaşların da aşı olmasını bekleyen turizmcilerimiz sezona hızlı bir giriş yapmayı ümit ediyor. Türkiye turizmi açısından bu salgının Mart veya Nisan ayları itibariyle bitmesi durumunda bir kaç aya sektörün yeniden ayağa kalkacağı umuluyor.


pegasus haberPegasus Başkent Ankara’dan 3 ile Direk Sefer Başlatıyor

Pegasus havayolları 1 Şubat tarihinden itibaren Ankara’dan Van – Trabzon ve Diyarbakır’a direk sefer başlatacağını duyurdu.
Konu ile ilgili açıklama yapan Pegasus yönetimi ‘’Çok yakında Ankara’dan Trabzon, Van ve Diyarbakır’a çok daha kolay seyahat edebileceksin’’ mesajını verdi.
Haftada 3 direkt seferimizle 1 Şubat itibariyle Ankara – Trabzon, Ankara – Diyarbakır ve Ankara – Van uçuşlarımız başlıyor açıklamasını yapan Pegasus havayolları bu illere artan taleplerden dolayı sefer açmaya karar vermiştir.
Pegasus Ankara – Van Uçuşları haftada 3 gün ve saatleri ;
13:50 – 16:00 – 12:00 – 14:10
Pegasus Ankara – Diyarbakır Uçuşları haftada 2 gün ve saatleri ;
12:00 – 13:50 – 14:00 – 15:50
Pegasus Ankara – Trabzon Uçuşları haftada 2 gün ve saatleri ;
12:25 – 14:25 – 15:55 – 17:50 – 18:00 – 19:45

THY'den %40 İndirim Gelditürk hava yolları indirim

Dünyayı gezenlere müjde! Türk Hava Yolları, yurtdışı uçuşlar için geçerli %40 indirim uygulamaya başlıyor. Açıklamaya göre 13 Ocak 2021 ile 15 Ocak 2021 tarihleri arasında satın alınacak olan 1 Nisan ve sonrasına ait biletlerde geçerli olacak bu indirim KKTC ve Çin uçuşlarında geçersiz olacak. Ayrıca bu biletleri satın alan yolcular ücretsiz değişiklikte yapabilecek.

Türk Hava Yolları'ndan bu kampanyayı yurtiçi uçuşlara da açması bekleniyor.

 

 

 


avrupada aşıAşı Yoksa Vize de Yok!

Aşı yoksa vize de yok! Avrupa tam anlamıyla bu durumda. Aşı çalışmalarında Türkiye'den önde giden Avrupa ülkeleri riskli gördükleri ülkelerin vatandaşlarına vize vermek için aşı şartı getirdi. Bu durum aşı yaptıranlara seyahat özgürlüğü kattı.
Avrupa'da aşı yaptıranların tüm karantina yükümlülükleri sona erdi. Aşılanan vatandaşların riskli bölgede olsalar dahi maske mesafe ve yasaklardan muaf olması da dikkat çekti.
Avrupa Birliği için Türkiye'de risk içeren ülkeler arasında. Bu sebeple aşı olmayanlara vize randevusu dahi verilmiyor. Ülkemizde aşının bir an önce yapılmasının bu mağduriyetleri ortadan kaldıracağı biliniyor.
Pandemi yönetiminde çok iyi olduğu bilinen ülkemizin aşı çalışmalarında neden geç kaldığına anlam verilemiyor. Bir çok ülkede aşı başladı. Türkiye bu konuda geç kaldı. Turizm sektörüne anında etki etmese dahi bir moral olacağı düşünülen ilk 3 milyon doz dört gözle bekleniyor.

travel-turkey-izmir-turizm-gezetesindeSektörün İlk Sanal Fuarı

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin ev sahipliği ile Türkiye'nin ilk dijital turizm fuarı kuruluyor. Travel Turkey İzmir Dijital Fuarı ismi ile 25-27 Şubat 2021 tarihleri arasında yapılması planlanıyor. Pandemi dönemi nedeni ile dijital fuara dönüştürülen Travel Turkey İzmir Fuarı'na yoğun katılım olacağı düşünülüyor.

Sanal altyapısı ile turizmin liderlerini bir araya getirecek olan bu fuarı İzmir Fuarcılık Hizmetleri Kültür ve Sanat işleri Ticaret A.Ş. organize edecek. Sektörün temsilcilerini ve yoğun ziyaret alacak noktaları bir araya toplayacak olan bu fuar bu yıl ev veya işyerlerinizde olacak.

 

 


turizm-bakani-acikladiTurizm Bakanı Ersoy Tarih Verdi

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy yeni yılda turizmin toparlanacağını bildirdi. Tarih olarak Nisan ayını öngören Ersoy turizm sektörü için kritik eşiğin 2500 vaka sayısı olduğunu, bu rakamın altına düştüğünde turizm sektörünün yeniden dirileciğini açıkladı. 
Hava trafiğinin de aynı vaka sayısı eşiğinde açılacağını bildiren Bakan Ersoy, günümüzde bir çok Avrupa ülkesinde aşının yoğun şekilde uygulandığını bunun sonucunun önümüzdeki aylarda görüleceğini öngördü. Nisan ayına kadar aşılamanın belli bir noktaya gelmesi ile olumlu bir hava oluşacağını ve V tipi bir toparlanma yaşanacağını bildirdi.
İnsanların evlerinde çok sıkıldığını, bu sıkıntıyı atmanın en güzel yolu tatile çıkmak veya turlara katılmak olacağını, bu psikolojik durumun turizmde 2020 yaralarını sardıracak kadar kuvvetli olacağını açıkladı.

haberler-turizm-ingiltere-turkiye

İngiltere'den Girişler Yasaklandı!

İngiltere'den Türkiye'ye girişler yasaklandı. Geçtiğimiz günlerde Covid-19 virüsünün İngiltere'de mutasyona uğradığı bildirilmişti. Mutasyona uğrayan virüsün 70 kat daha bulaşıcı hale geldiği açıklandı. Dün ülkemize giriş yapan 15 İngiltere vatandaşında mutansyona uğramış virüs tespit edildi. 
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca mutasyona uğrayan virüsten vatandaşlarımızı korumak için bu yasağın getirildiğini, bu virüsü taşıyan ve temaslı kişilerin şu an karantinada olduklarını, tehdit sonlanana kadar geçici bir süre için ülkemize girişlerin kapatıldığını bildirdi.
Mutasyonlu virüs haberlerinden sonra aşı firmalarından da peş peşe haberler yayınlanıyor. Çalışması tamamlanan aşıların mutasyonlu virüslere de etkili olduğunu bildiren doktorlar bir nebze de olsa ümit veriyor.

turizm-gazete-onlineYeni Yıla Yoğun Tedbirler ile Girildi

Ülke genelinde yeni yıla sorunsuz bir giriş için yoğun tedbirler alındı. 80 saatlik sokağa çıkma yasağı olduğu halde İçişleri Bakanlığı yaklaşık 210 bin personel ile yoğun denetim uyguladı. Koronavirüs tedbirleri gereği yılbaşı eğlencelerinin yasak olması turizm sektörünü ağır zarara uğrattı. Sosyal mesafe kuralarının gereğini yerine getiren bir çok otel, tesis ve tur operatörü eğlencelerin yasaklanmasına anlam veremedi. Güvenli turizm sertifikasının bile işe yaramadağı bir dönemden geçen sektörümüz bu durumlardan sağ çıkma telaşına düştü.

2021 yılının ülke ve dünya turizmine can suyu olması ümidi ile yeni yılınızı kutlarız.

 


bakan-soylu-son-dakika-aciklamasiBakan Soylu Açıkladı

Açıklandığından bugüne kadar yaklaşık 66 milyon kişiye yeni kimlik kartı verildiğini belirten İçişleri Bakanı Soylu '65 milyon 591 bin kişinin kimlik kartını değiştirdik. 2 Nisan 2018 tarihinden bugüne kadar 10 milyon adet sürücü belgesi ve 4 milyon adet pasaport düzenledik. Sürücü kartlarındaki bilgileri de kimlik kartına yüklüyoruz. Bu da yeni proje. Pilotunu ocak ayında inşallah noterlerde başlatacağız. Önemli bir projemiz de kısa adı KPS olan Kimlik Paylaşım Sistemi'dir. 7/24 online hizmet verilecek. Hayatımızı kolaylaştıran bir projedir. Toplam 2005 kurum ve kuruluşa hizmet verilmektedir. 22 milyar sorgu yapılmıştır. Kısa adı MAKS olan Mekansal Adres Kayıt Sistemi de önemli bir projedir. Harita tabanlı mekansal yapıya dönüştürüldüğü ve entegre içinde çalışan bir sistemdir. Bu sistem afet olaylarında, asayiş olaylarında, şüpheli aramalarında kullanılacak. Saha sonuçlarında olumlu yansımalar gördük. Personelimizin yıpranması azaldı. Bakanlığımızın tüm birimlerinin analiz yapabilme kabiliyeti arttı. Birbirini duymayan dijital sistemler değil, birbirini gören sistemlerle vatandaşların hizmetlerinin hızlandığı sisteme adım adım gidiyoruz. '' dedi.


TÜRSAB Yoğun Çabalarına Devam Ediyorturizm-gazeteleri

Türsab pandeminin sıkıntılarını bir an önce aşmak için yoğun çabalarına devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde (DRV) ile görüşmeler yapan Türsab Başkanı F. Bağlıkaya turizmi geliştirme çalışmaları bünyesinde Amerikan Tur Operatörleri Birliği (USTOA) Başkanı Terry Dale ile de online görüşme yaptı. Görüşmede 2021 yılında sektöre dair görüş ve öneriler karşılıklı olarak değerlendirildi. 
Bu yıl yaklaşık 125 bin Amerikalının ülkemize turist olarak giriş yaptığını belirten Bağlıkaya 2021 yılında bu rakamın 1 Milyon'a ulaştırmayı hedeflediğini belirtti. 
USTOA Başkanı Dale pandemi sebebiyle 2020 yılında Amerikan vatandaşlarının yurt dışı turlar yerine yurt içi doğa turlarına yöneldiğini, bu turların dahi Amerikan turizmini ayakta tutmaya yetmediğini belirtti. 2021 yılında hızlı bir yükselişi ümit eden her iki liderde yaz aylarına doğru istikrarlı bir yükselişi beklediklerini bildirdi.

izmirde-yeni-kesfedilen-antik-kentİzmir'de Yeni Keşif

İzmir'de yeni bir antik kent ortaya çıkıyor. İzmir'de gerçekleştirilen Metropolis kazılarında Milattan sonra 12 yüzyıldaki tüketim alışkanlıklarını ortaya çıkaran sarnıçlar bulundu. Yaklaşık 30 yıldır sürdürülen kazılarda sarnıçların yanı sıra bir çok yemek kalıntısı ve seramik parçaları ortaya çıkarıldı.

Kazı çalışmaları Kültür ve Turizm Bakanlığı öncülüğünde ve Sabancı Vakfı destekleri ile yürütülüyor.

Bugüne kadar Metropolis Antik Kenti kazı çalışmalarında bir çok bina, hamam, salon ve farklı ölçülerde yapılar ortaya çıkarıldı. Bu kazılardan çıkarılmış olan eserlerin bazıları ise İzmir'in çeşitli müzelerinde sergileniyor.

 


kayak-turizm-haberleriKayak Turizmi Can Çekişiyor

Kış turizminin direği kayak merkezleri tedbirlerden şikayetçi. Bir çok kayak merkezi yaz turizmine verilen desteğin kış turizmine verilmediğinden şikayetçi. Bir çok kayak pisti kapalı, bazı pistler açık olsa da tesisler kapalı. Hafta sonu yasakları bu hususta çok etkili oluyor. Kış turizmi hizmeti veren otellerin güvenli turizm sertifikası ile sertifikalandırılması bile yasaklara engel olamadı.
Bir çok misafir haftasonu yasaklarını rezervasyonlarından sonra öğrendi. Yılbaşı tatili için ödeme yapan bir çok vatandaşımız ve otel işletmeleri mağdur duruma düştü. Sektörün bu yaradan kurtulması için en yoğun çabayı ise Erciyes otelleri veriyor. Durumu takip etmeye devam ediyoruz.

 


turizm-haberiÇameli'ye Özel Karantina Uygulaması

Denizli ilimizin Çameli ilçesine özel bir karantina uygulaması ilan edildi. Çameli Kaymakamlığı sosyal medya üzerinden yılbaşı tatili için ilçenin turizm bölgelerine gelen turistlere 10 gün karantina zorunluluğu getirdi. Bu zorunluluk bir çok rezervasyon iptalini de kaçınılmaz hale getirdi. Kaymakamlıktan yapılan açıklamaya göre bu tedbirler sayesinde ilçedeki vaka sayıları kontrol altında tutulabiliyor. Bu karar ile bölgenin turizm camiası üzülsede pandeminin sonuna yaklaştığımız bu günlerin son olması ümidi ile ayakta kalmaya devam ediyor.
Kaymakamlık ayrıca evler arası ziyarete de dikkat çekti. İçinde olduğumuz pandemi sürecinde ev ziyaretlerini bir süre daha unutmamız gerektiğini, bu kurallar sayesinde bu zorlukları aşacağımız dile getirildi.

pcr-testi-zorunlu-muPcr Testi Zorunluluğu

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 28 Aralık 2020 tarihinden itibaren havayolu ile, 30 Aralık 2020 tarinden itibaren ise karayolu ile ülkemize giriş yapacaklara PCR testi zorunluluğu getirildiğini duyurdu. Yapılan açıklamaya göre Pcr testi bulunmayan veya sonucu negatif olmayan yolcular ülkelerinden uçağa binemeyecekler. Yapılan bu açıklamadan sonra ise bir de erteleme kararı yayınlandı. Bu karara göre 28 Aralık 2020 olan işlemin başlangıç tarihi 30 Aralık 2020'ye ertelendi. Bu uygulama ile mutant virüsün ülkemize girişinin engellenmesi hedeflendi.
Aşı haberlerinin de hızla duyulması halkımızı pozitif bir düşünceye yöneltti. Bunu bozmak istemeyen Sağlık Bakanlığı mutasyona uğramış virüse karşı daha tedbirli davranış sergiliyor.
 

turkiyede-uber-problemiUber İçin Çözüm Bulundu

Taksicilerin korkulu rüyası taksilere ekmek kapısı oldu. Daha önce web sitesi ve uygulamasına erişimi kapatılan Uber'in istinaf Mahkemesi girişimi sonuç verdi. İstanbul Taksiciler odasının açtığı dava sonuç verdi. Mahkeme sürecinden önce öncelikle İstanbul olmak üzere ülkemizin bir çok noktasında kullanılan Uber sisteminde Vip minibüsler ve otomobiller hizmet veriyordu. Yasaklanan uygulamaya İstinaf Mahkemesinden kararın bozulması yönünde sonuç gelse de bu kısmi bir geri dönüş oldu. Şu anki şartlara göre Vip araçlar, otomobiller ve minibüsler Uber uygulamasını kullanamayacak. Tahtidli olması sebebiyle sadece ticari taksilerin kullanımına sunulacak.
Bu karar ülkemizde taksicilerin zaferi olarak anılıyor. Ticari taksilere zarar veren bir uygulama bu karar ile birlikte artık fayda sağlar hale geldi.

 


rusyadan-turkiyeye-gidis-yasağı-teklifiRusya'dan Türkiye'ye Gidişler Yasaklansın Çıkışı!

Rusya Liberal Demokrat Partisi Başkanı Jirinovski'den içlerinde Türkiye'nin de bulunduğu bir çok ülkeye gidiş yasağı getirilmesi gerektiğini savundu. Rus halkının Türkiye tatilinden vazgeçmediğini belirten Jirinovski kısıtlamanın kaldırılmasına tepki gösterdi. Pandemi sürecinin iyi yönetilmediğini öne sürerek yasakların kaldırılmasının erken olduğunu belirtti.Ayrıca ilgili yasakların kaldırılmasını sağlayan yetkililerin cezanladırılması gerektiğini bildirdi. Rusya'da Koronavirüs salgınının yurtdışından gelenler sebebiyle arttığını, yurtdışı tatillerinde daha güvenli ülkelere izin verilmesi gerektiğini söyledi.
Bu açıklamalardan sonra hali hazırda Rusya'dan turist ve rezervasyon almaya devam eden turizm sektörümüzde soru işaretleri çoğalmaya başladı. Pandemiden aldığı yaraları bir an önce iyileştirmek isteyen sektörümüz, TURSAB'ın turizm pazarını genişletme çabalarının da ne kadar yerinde olduğunu daha iyi anladı.

tursab-drv-anlasmasiTÜRSAB ⇔ DRV Görüşmeleri Devam Ediyor

TÜRSAB ile DRV (Almanya) görüşmeleri tam gaz devam ediyor. TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya 2021 yılın turizm geliştirme çabaları kapsamında Almanya DRV Başkanı Fiebig ile görüştü. Pandemi sebebiyle online yapılan ikili görüşmede Türkiye'de ve Almanya'da pandemi döneminde yaşanan problemler ve çözüm önerileri ele alındı. Açılan yarayı sarmak için her iki tarafında muazzam bir çaba gösterdiği bildirildi. 10 Ocak 2021 tarihine kadar Almanya'nın tam karantina sürecine girdiğini belirten Fiebig, tur ve tatil programlarından Almanya'ya dönen turistlerin 10 gün karantinaya alındığını bu nedenle almanların yurt dışı tatillerine sıcak bakmadıklarını belirtti. Fiebig 2021 yılı için aşının tam bir çözüm olmamakla birlikte çözüme atılan bir adım olarak gördüğünü bildirdi. Her iki liderinde ortak görüşü 2021 yılında kademeli de olsa turizm sektörünün yeniden canlanacağı şeklindeydi.Ayrıca Fiebig, pandemi ile Dünya genelinde ekonomik sıkıntılar yaşandığını bu sebeple ani bir hareketlenme yerine ekonomi ile doğru orantılı şekilde bir artış olacağını ön gördü.

sabiha-gokcen-havalimaninda-pcr-testi-kac-liraSabiha Gökçen Havalimanında PCR Testi

Sabiha Gökçen Havalimanı misafirlerine kolaylık sağlamak için PCR testi merkezine dönüştü. Seyahat edecek misafirlerin PCR testlerini yaparak vakit kazanmalarını sağlayan bu hizmet ile Sabiha Gökçen Havalimanında PCR testi sonuçları yaklaşık 2 saatte çıkıyor. Bu hizmeti sadece seyahat edeceklere veren yönetim seyahat kalitesini bu sayede daha yüksek tutuyor. Bu arada bu hizmet ücretsiz değil. 250TRY karşılığında testinizi yaptırıp akabinde uçuşunuza geçebiliyorsunuz.

 

 

 


yilbasi-organizasyonlari-iptal-mi-edildiYılbaşı Eğlenceleri İptal Edildi

Merakla beklenen karar turizm sektörünü üzdü. Otellerde yapılması planlanan sosyal mesafeli yılbaşı eğlenceleri Bakanlık kararı ile yasaklandı. Bu durum yılbaşı paketi satan acente ve otelleri yıprattı. Beklenen sosyal mesafe kurallarına tam uyuma dikkat edilmesi üzerine bir uyarıyken, turizme bir darbe daha vuruldu. Sektör yılbaşında da bir verim elde edemezken gözünü 2021 yılına dikti. Son çırpınışlarını yaşayan bir çok otel, tesis ve acente bu sürecin Mart 2021 tarihinide geçmesi durumunda sektörden çıkmak zorunda kalabileceklerini belirtti.

 

 


turizm-daraliyorTurizm %68 Daraldı

İstanbul Ekonomi Zirvesi'nin açılış konuşmasını Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy yaptı. Konuşmasında pandemiden en çok etkilenen sektörün turizm olduğunu belirten Ersoy, pandemi sonrası en hızlı büyüyen sektörün de turizm olacağını, bu farkı kısa sürede kapatacağını ön gördü. Ülkemize gelen turist sayısının 2019 yılına kıyasla 2020 yılında %70 daha az olduğunu belirtti.
İstanbul ekonomi zirvesi'ne turizm Bakanı Ersoy'un yanı sıra Kürşad Tüzmen, Abdullah Değer, İsmail Gülle, Nail Olpak, Haluk Kalyoncu ve Türsab Başkanı Firuz Bağlıkaya'da katıldı. Toplantı Çırağan Sarayında düzenlendi.

 

 


Turizm Bakanlığından Otellere Uyarı

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı otellere koronavirüs uyarısında bulundu. Bakanlık yapmış olduğu uyarıyı 81 ilin Kültür ve Turizm Müdürlüklerine ve yetkili turizm kuruluşlarına gönderdi. Yapılan uyarıya göre koronavirüs salgın tedbirleri doğrultusunda konaklama alacak olan misafirlerden Hes Kodu sorulmasının zorunluluğu tebliğ edildi. Bazı vatandaşların kesin sonuç vermeyen Covid-19 test sonuçları ile otellere giriş yapmak istemeleri üzerine yayınlanan bu bildiride, misafir girişi sırasında sadece Hayat eve sığar programı üzerinden alınan Hes kodu ve E- Nabızda yayınlanan Hes kodlarının geçerli olduğunu, diğer hiç bir işlemin yasal geçerliliği olmadığını hatırlatarak uyardı.

Tursab Yüksek İstişare Kurulu Toplandı

26 Ekim 2020 Pazartesi günü Swissotel'de gerçekleştirilen toplantıda turizmin içinde olduğu durum hakkında görüşler paylaşıldı. Tursab Başkanı Firuz Bağlıkaya ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıya Eski Turizm Bakanı Bahattin Yücel, Ali Güreli, Çetin Gürcün, Hüseyin Kurtoğulları, Muktedir Ballı ve Talha Çamaş Katıldı. Toplantıda Covid 19 salgını sebebiyle turizmin içinde olduğu buhrandan çıkış yolları arandı. Tursab Başkanı Firuz Bağlıkaya ''Sektör Artık Yüklerini Taşıyamıyor'' dedi. Acentalar nezdinde detaylı bir rapor çıkaran yüksek istişare kurulu çözüm odaklı çalışmalarına hız veriyor.

Sağlık Bakanımızın Yaptığı Aşı Açıklaması Turizmcileri Sevindirdi

Sağlık Bakanı Fahrettin KOCA'nın dün akşam saatlerinde yapmış olduğu aşı açıklaması Turizm camiasında sevinçle karşılandı. Neredeyse batma derecesine gerek bir çok acentaya umut ışığı olan Fahrettin KOCA, Ocak ve Şubat 2021 tarihlerinde yurtdışından tedarik edilebilecek bir aşıyı yaklaşık on milyon vatandaşımıza uygulayabiliriz dedi. Sn Bakanın bu söylemi 2021 sezonundan da ümidini kesmiş olan turizmci meslektaşlarımızda yeni bir umut doğmasına sebep oldu. Tüm turizm sektörü heyecanla bu virüsün sonlanmasını bekliyor. Yeni sevindirici haberler almamız dileğiyle...

Experience Seferlerine Yeni Sezonda Başlıyor

Celestyal Experience ilk tur programını Mart 2021'de yapacak. 1800 yolcu kapasiteli bu gemi ile büyülü turlara yelken açılacak. Experience İstanbul çıkışlı turlar düzenleyecek. Turlarında Ege ve adalarının gezilmesi planlanıyor. Lüksün son noktası olarak ta nitelendirilen bu gemide seyahat yapmak için rezervasyonlara yakında başlanacağı iletildi. Kruvaziyer ile tura katılmayı seven herkes için güzel bir seçenek olacaktır. 789 adet kabine sahip olan bu kruvaziyerde her türlü detay özenle işlenip hazırlanmış vaziyette.

Göbeklitepe'de Sıcak Hava Balonları Uçmaya Başladı

Tarihin sıfır noktası olarak ta bilinen Göbeklitepe'de sıcak hava balonları uçmaya başlıyor. İlk lisanslı uçuş Şanlıurfa Valiliği, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Şanlıurfa Turizmi Geliştirme A.Ş. ve Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi destekleri ile gerçekleşti. Yüklenici firma olarak Ezel Havacılık ve Turizm A.Ş. almış olduğu lisanların ardından meteorolojik değerler üzerinde bir süre çalışmalar gerçekleştirdi. 2021 sezonunda Kapadokya'ya bir kardeş geliyor gibi görünüyor. Tanıtım çalışmalarının yoğun şekilde devam ettiği balon turlarına dünyaca ünlü kişilerin davet edileceği öğrenildi.
Göbeklitepe'de güzel zamanlar geçirmek için Tatil Küpü'nün Gap turlarını erken rezervasyon fiyatları ile satın alabilirsiniz. ⇒ Gap Turları

Trendyol, N11 ve Hepsiburada Acentalara Rakip Olmaya Hazırlanıyor

E-Ticaret devlerinden bu üç kuruluş Tur, Tatil, Otel, Uçak Bileti ve hatta Transfer hizmeti satışı yapmak için başvurulara başladı. N11 bu yarışta daha önde çünkü yetki belgesini yıllar öncesinden almış. Hepsiburada ve Trendyol'un ise başvurularının yapıldığını fakat Tursab tarafından haksız rekabet oluşturacağı gerekçesiyle reddedildiğini Sabah gazetesi yazarı Betül Alakent'in haberi açığa çıkardı. Kanun ve yönetmeliklere göre perakende satış yapılan yerlerde paket tur satılamayacağını bildiren Tursab yetki belgesi sahibi olan N11'i disiplin kuruluna sevk etti. Uçak biletinin hali hazırda satıldığı bu sitede tur ve transfer satışlarının da eklenmesi için girişimlerde bulunulduğu da bir gerçek. Tursab açıklamasında binlerce acentenin hakkını korumak ve haksız rekabete engel olmak için bu başvuruları reddettiği öğrenildi. 

Gökçüoğlu Konağı Satışta

Safranbolu'nun gözde evlerinden biri olan Gökçüoğlu Konağı satışa çıkarılıyor. Urgancıoğlu ailesinin işlettiği yaklaşık 150 yıllık bir geçmişe sahip olan bu konak Safranbolu'nun tescilli tarihi evleri arasında bulunuyor. Günümüzde butik otel olarak hizmet vermekte olan Gökçüoğlu Konağının İsmail Hakkı Urgancıoğlu'nun sağlık sorunları sebebiyle satılacağı öğrenildi. Şİmdilik bu butük otele 1,5 milyon dolar fiyat biçiliyor. Safranbolu turizmcileri otelin kimin tarafından alacağını merakla bekliyor. 

Manisa / Sidas Antik Kenti'nin Turizm Çabası

Sidas Antik Kenti keşfedilmeyi bekliyor. Manisa'nın Demirci ilçesinde bulunan 2300yıllık antik kent hala toprak altında. Turizme büyük katkısı olacağı düşünülen Sidas Antik Kentinin günümüzde hala tarım alanı olarak kullanılması bölge turizmcilerini üzüyor. Bugüne kadar bu sit alanında hiç bir kazı yapılmamış. Değerine paha biçilemez bir Antik Kentin Manisa'ya kazandıracağı bir çok şey olacağını belirten bölge sakinleri burada çalışma yapılmasını bekliyor. Bünyesinde büyük bir stadyum da barındıran Sidas Antik Kentinin M.Ö. 3.yüzyılda kurulduğu tahmin ediliyor.

Bodrum'da Nüfus Patlaması

 Bodrum'da nüfüs patladı. Koronavirüs salgını sebebiyle Bodrum'a giden geri dönmüyor. Bir çok yazlıkçı bu yıl Bodrum tatiline gitti fakat memleketine geri dönmedi. Pandemi sebebiyle kışı burada atlatmak isteyen Bodrumlulara, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras'tan uyarı niteliğinde bir mesaj geldi. Normal sezonda kış nüfusu 150.000 civarında olan bu şirin ilçenin bu kışa yaklaşık 400.000 nufüsla giriş yapacağını belirten Aras, Bodrumda kışı geçirecek sakinlerin nufüs kayıtlarını Bodrum'a almalarını istedi. Bu haklı isteğin sebebini şöyle açıkladı; ''Devletten Belediyemize gelen payın nufüs yoğunluğuna göre olduğunu hepimiz biliyoruz. 150.000 nufüs varmış gibi ödenek alıp 400.000 nufüslu bir ilçenin yönetiminin zor olacağını belirtmek isterim. Bu nedenle tüm Bodrumluları Nufüs idarelerine davet ediyorum.'' dedi.

Türkiye Tatili En Çok Arananlar Arasında

İngiltere'den güzel haberler alıyoruz. Ülkenin bir çok avrupa ülkesine koymuş olduğu seyahat kısıtlamaları nedeniyle Türkiye Tatili arayan İngiliz Turist sayısı son aylara kıyasla yaklaşık 3 kat arttı. Uzmanlar bu artışın altında Türkiye'de döviz değerlerinin yükselişinin ve İngiltere'nin Türkiye'yi güvenli ülke listesinde tutmasından kaynaklı olduğunu bildiriyor. İngiliz turistler, hükümetlerinin güvenli ülke olarak belirtmedikleri ülkelere gitmeleri halinde 14 gün karantinada kalacaklarını bildirmesi üzerine tatil tercihlerini değiştirmeye başladı. Güvenli ülke listesinde bulunan Türkiye'ye tatile gelen İngiltere vatandaşları dönüşte 14 gün karantinaya maruz bırakılmıyor. Bu sebeple her geçen gün Türkiye tatili ilgisi İngiltere'de büyüyor. 

Turizm Sektörünün Güncel Haberleri

Sektörün en güncel haberlerini bu sayfamızda bulacaksınız. Gereksiz kalabalık haberler sunmuyoruz. Turizm güncel olarak takip etmeniz gereken ve çok hızlı değişiklikler gösteren bir sektör. Bu hızı yakalayabilmeniz için turizm haberleri son dakika şeklinde sizlere sunuluyor.

Turizm Gazetesi

Turizm Gazetesi sayfamızda Turizm Haberlerini takip edebileceğiniz bir sektörel haber portalını sizler için hazırlıyoruz. Türkiye Turizm sektörünün ve Dünya turizminin gidişatı ve önemli havadisleri sayfamızdan takip edebilirsiniz. Turizm günlüğü buradan takip edilir. Turizm haberleri son dakika olarak paylaşılır. Sektörel haber meraklılarının buluştuğu noktadasınız.
E-POSTA LİSTESİ
E-posta listemize katılın Fırsatlardan ilk siz haberdar olun!