Turizm Gazetesi

Turizm Gazetesi sayfamızda Turizm Haberlerini takip edebileceğiniz bir sektörel haber portalını sizler için hazırlıyoruz. Türkiye Turizm sektörünün ve Dünya turizminin gidişatı ve önemli havadisleri sayfamızdan takip edebilirsiniz.


Turizm Bakanlığından Otellere Uyarı

13.11.2020 / 13:37

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı otellere koronavirüs uyarısında bulundu. Bakanlık yapmış olduğu uyarıyı 81 ilin Kültür ve Turizm Müdürlüklerine ve yetkili turizm kuruluşlarına gönderdi. Yapılan uyarıya göre koronavirüs salgın tedbirleri doğrultusunda konaklama alacak olan misafirlerden Hes Kodu sorulmasının zorunluluğu tebliğ edildi. Bazı vatandaşların kesin sonuç vermeyen Covid-19 test sonuçları ile otellere giriş yapmak istemeleri üzerine yayınlanan bu bildiride, misafir girişi sırasında sadece Hayat eve sığar programı üzerinden alınan Hes kodu ve E- Nabızda yayınlanan Hes kodlarının geçerli olduğunu, diğer hiç bir işlemin yasal geçerliliği olmadığını hatırlatarak uyardı.


Tursab Yüksek İstişare Kurulu Toplandı

28.10.2020 / 16:53

26 Ekim 2020 Pazartesi günü Swissotel'de gerçekleştirilen toplantıda turizmin içinde olduğu durum hakkında görüşler paylaşıldı. Tursab Başkanı Firuz Bağlıkaya ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıya Eski Turizm Bakanı Bahattin Yücel, Ali Güreli, Çetin Gürcün, Hüseyin Kurtoğulları, Muktedir Ballı ve Talha Çamaş Katıldı. Toplantıda Covid 19 salgını sebebiyle turizmin içinde olduğu buhrandan çıkış yolları arandı. Tursab Başkanı Firuz Bağlıkaya ''Sektör Artık Yüklerini Taşıyamıyor'' dedi. Acentalar nezdinde detaylı bir rapor çıkaran yüksek istişare kurulu çözüm odaklı çalışmalarına hız veriyor.


Sağlık Bakanımızın Yaptığı Aşı Açıklaması Turizmcileri Sevindirdi

24.10.2020 / 17:15

Sağlık Bakanı Fahrettin KOCA'nın dün akşam saatlerinde yapmış olduğu aşı açıklaması Turizm camiasında sevinçle karşılandı. Neredeyse batma derecesine gerek bir çok acentaya umut ışığı olan Fahrettin KOCA, Ocak ve Şubat 2021 tarihlerinde yurtdışından tedarik edilebilecek bir aşıyı yaklaşık on milyon vatandaşımıza uygulayabiliriz dedi. Sn Bakanın bu söylemi 2021 sezonundan da ümidini kesmiş olan turizmci meslektaşlarımızda yeni bir umut doğmasına sebep oldu. Tüm turizm sektörü heyecanla bu virüsün sonlanmasını bekliyor. Yeni sevindirici haberler almamız dileğiyle...


Experience Seferlerine Yeni Sezonda Başlıyor

21.10.2020 / 20:30

Celestyal Experience ilk tur programını Mart 2021'de yapacak. 1800 yolcu kapasiteli bu gemi ile büyülü turlara yelken açılacak. Experience İstanbul çıkışlı turlar düzenleyecek. Turlarında Ege ve adalarının gezilmesi planlanıyor. Lüksün son noktası olarak ta nitelendirilen bu gemide seyahat yapmak için rezervasyonlara yakında başlanacağı iletildi. Kruvaziyer ile tura katılmayı seven herkes için güzel bir seçenek olacaktır. 789 adet kabine sahip olan bu kruvaziyerde her türlü detay özenle işlenip hazırlanmış vaziyette.


Göbeklitepe'de Sıcak Hava Balonları Uçmaya Başladı

20.10.2020 / 01:11

Tarihin sıfır noktası olarak ta bilinen Göbeklitepe'de sıcak hava balonları uçmaya başlıyor. İlk lisanslı uçuş Şanlıurfa Valiliği, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Şanlıurfa Turizmi Geliştirme A.Ş. ve Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi destekleri ile gerçekleşti. Yüklenici firma olarak Ezel Havacılık ve Turizm A.Ş. almış olduğu lisanların ardından meteorolojik değerler üzerinde bir süre çalışmalar gerçekleştirdi. 2021 sezonunda Kapadokya'ya bir kardeş geliyor gibi görünüyor. Tanıtım çalışmalarının yoğun şekilde devam ettiği balon turlarına dünyaca ünlü kişilerin davet edileceği öğrenildi.

Göbeklitepe'de güzel zamanlar geçirmek için Tatil Küpü'nün Gap turlarını erken rezervasyon fiyatları ile satın alabilirsiniz. ⇒ Gap Turları


Yılbaşı Tatili Türkiye'de

18.10.2020 / 13:45

Yılbaşı tatili için Rusya'dan güzel haberler geliyor. Rus vatandaşları arasında yeni yıla Türkiye'de girmek isteyenlerin sayısı oldukça fazla. ATOR başkanı Maya Lomidze'de bunu doğrulayıcı nitelikte açıklamalar yaptı. Bu talepte döviz kurlarının da etkisinin olduğunu açıklayan uzmanlar, 2021'e Türkiye'nin turizm sektöründe hızlı gireceğini temenni ediyor. Rus vatandaşları arasında popüler destinasyonlar Krasnodarsk, Kırım, Stavropol ve Türkiye bulunuyor. Ülkemizin Rusya'da popülerliği her heçen yıl daha da yükseliyor. Türkiye'den sonra Ruslar Bae, Belarus, Kazakistan, İngiltere ve İsviçre'yi tercih ediyor. 


Trendyol, N11 ve Hepsiburada Acentalara Rakip Olmaya Hazırlanıyor

15.10.2020 / 17:00

E-Ticaret devlerinden bu üç kuruluş Tur, Tatil, Otel, Uçak Bileti ve hatta Transfer hizmeti satışı yapmak için başvurulara başladı. N11 bu yarışta daha önde çünkü yetki belgesini yıllar öncesinden almış. Hepsiburada ve Trendyol'un ise başvurularının yapıldığını fakat Tursab tarafından haksız rekabet oluşturacağı gerekçesiyle reddedildiğini Sabah gazetesi yazarı Betül Alakent'in haberi açığa çıkardı. Kanun ve yönetmeliklere göre perakende satış yapılan yerlerde paket tur satılamayacağını bildiren Tursab yetki belgesi sahibi olan N11'i diziplin kuruluna sevk etti. Uçak biletinin hali hazırda satıldığı bu sitede tur ve transfer satışlarının da eklenmesi için girişimlerde bulunulduğu da bir gerçek. Tursab açıklamasında binlerce acentenin hakkını korumak ve haksız rekabete engel olmak için bu başvuruları reddettiği öğrenildi. 


Gökçüoğlu Konağı Satışta

12.10.2020 / 22:00

Safranbolu'nun gözde evlerinden biri olan Gökçüoğlu Konağı satışa çıkarılıyor. Urgancıoğlu ailesinin işlettiği yaklaşık 150 yıllık bir geçmişe sahip olan bu konak Safranbolu'nun tescilli tarihi evleri arasında bulunuyor. Günümüzde butik otel olarak hizmet vermekte olan Gökçüoğlu Konağının İsmail Hakkı Urgancıoğlu'nun sağlık sorunları sebebiyle satılacağı öğrenildi. Şİmdilik bu butük otele 1,5 milyon dolar fiyat biçiliyor. Safranbolu turizmcileri otelin kimin tarafından alacağını merakla bekliyor. 


Manisa / Sidas Antik Kenti'nin Turizm Çabası

28.09.2020 / 14:30

Sidas Antik Kenti keşfedilmeyi bekliyor. Manisa'nın Demirci ilçesinde bulunan 2300yıllık antik kent hala toprak altında. Turizme büyük katkısı olacağı düşünülen Sidas Antik Kentinin günümüzde hala tarım alanı olarak kullanılması bölge turizmcilerini üzüyor. Bugüne kadar bu sit alanında hiç bir kazı yapılmamış. Değerine paha biçilemez bir Antik Kentin Manisa'ya kazandıracağı bir çok şey olacağını belirten bölge sakinleri burada çalışma yapılmasını bekliyor. Bünyesinde büyük bir stadyum da barındıran Sidas Antik Kentinin M.Ö. 3.yüzyılda kurulduğu tahmin ediliyor.


Bodrum'da Nüfus Patlaması

28.09.2020 / 14:00

 Bodrum'da nüfüs patladı. Koronavirüs salgını sebebiyle Bodrum'a giden geri dönmüyor. Bir çok yazlıkçı bu yıl Bodrum tatiline gitti fakat memleketine geri dönmedi. Pandemi sebebiyle kışı burada atlatmak isteyen Bodrumlulara, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras'tan uyarı niteliğinde bir mesaj geldi. Normal sezonda kış nüfusu 150.000 civarında olan bu şirin ilçenin bu kışa yaklaşık 400.000 nufüsla giriş yapacağını belirten Aras, Bodrumda kışı geçirecek sakinlerin nufüs kayıtlarını Bodrum'a almalarını istedi. Bu haklı isteğin sebebini şöyle açıkladı; ''Devletten Belediyemize gelen payın nufüs yoğunluğuna göre olduğunu hepimiz biliyoruz. 150.000 nufüs varmış gibi ödenek alıp 400.000 nufüslu bir ilçenin yönetiminin zor olacağını belirtmek isterim. Bu nedenle tüm Bodrumluları Nufüs idarelerine davet ediyorum.'' dedi.


Türkiye Tatili En Çok Arananlar Arasında

28.09.2020 / 13:00

İngiltere'den güzel haberler alıyoruz. Ülkenin bir çok avrupa ülkesine koymuş olduğu seyahat kısıtlamaları nedeniyle Türkiye Tatili arayan İngiliz Turist sayısı son aylara kıyasla yaklaşık 3 kat arttı. Uzmanlar bu artışın altında Türkiye'de döviz değerlerinin yükselişinin ve İngiltere'nin Türkiye'yi güvenli ülke listesinde tutmasından kaynaklı olduğunu bildiriyor. İngiliz turistler, hükümetlerinin güvenli ülke olarak belirtmedikleri ülkelere gitmeleri halinde 14 gün karantinada kalacaklarını bildirmesi üzerine tatil tercihlerini değiştirmeye başladı. Güvenli ülke listesinde bulunan Türkiye'ye tatile gelen İngiltere vatandaşları dönüşte 14 gün karantinaya maruz bırakılmıyor. Bu sebeple her geçen gün Türkiye tatili ilgisi İngiltere'de büyüyor. 


 

E-POSTA LİSTESİ
E-posta listemize katılın Fırsatlardan ilk siz haberdar olun!